  • MILWAUKEE M12BLPRS-0 12V Brushless Pruning Shears Kit (Bare Unit)
Milwaukee M12BLPRS-0 12V Brushless Pruning Shears (Bare Unit) M12 brushless pruning shear with power to cut branches up to 32 mm. Trigger tracking technology allowing for blade movement to follow the trigger movement. No manual effort required. Mode select board provides ability to lock blades into half capacity for increased cut speed. Over 1.000 cuts in 1.25 cm branches with a M12 B2 battery. Weight with battery 1.5 kg. Features Power to cut branches up to 32 mm Trigger tracking technology allowing for blade movement to follow the trigger movement for increased control during the application No manual effort required, especially convenient for extended applications Mode select board provides ability to lock blades into half capacity of 16 mm, allowing for increased cut speed Over 1,000 cuts in 1.25 cm material with a M12 B2 battery pack Wrist strap and wrist strap attachment point included for better handling of the tool Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries Specifications Voltage: 12V Blade Material: SK5 Steel MAX. CUTTING CAPACITY (FULL) : 32mm MAX. CUTTING CAPACITY (HALF): 16mm
Chainsaws & Pruners
Chainsaws & Pruners
  • STIHL MS 362 C-M 20″ Bar Chainsaw