1m (3.28ft) Dell Networking DAC-SFP-25G-1M Compatible SFP28 to SFP28 DAC 25GBASE-CR 25Gbps Passive Direct Attach Twinax Copper Cable Dell Networking DAC-SFP-25G-1M compatible DAC is a passive 25Gbps SFP28 to SFP28 direct attach cable for use in 25GBASE Ethernet network. SFP28 DAC provides 25.78Gb/s throughput for 1m interconnection with high speed twin-axial copper cable. This DAC is fully compliant with SFP28 Multi-Source Agreement (MSA), IEEE 802.3by 25GBASE-CR and 25GAUI standard. Its twin-axial copper cable’s wire gauge is 30AWG and pre-terminated with MSA compliant 20-pin edge type connectors. Standard length options cover from 1 meter to 5 meters. MSA memory map is accessible via 2-wire (TWI/I2C) interface. Our DACs are factory pre-programmed for compatibility, perform alternatively to genuine Dell Networking DAC-SFP-25G-1M direct attach cables. Feature Equivalent to Dell Networking DAC-SFP-25G-1M in function Hot pluggable SFP28 to SFP28 DAC direct attach cable Data rate up to 25.78125Gbps Pre-terminated 30AWG twin-axial copper cable 25.78125Gbps NRZ 25GAUI electrical interface Minimum bending radius 25mm MSA memory accessible via 2-wire interface Single 3.3V power supply voltage Extremely low power consumption near 0W Ambient temperature range 0 to 70°C for commercial application Compliant with SFF-8402, SFF-8432, SFF-8419, SFF-8472 Compliant with IEEE 802.3by 25GBASE-CR Compliant with RoHS, REACH, CE, FCC standards Application 25G Ethernet Data Center Specification Dell Networking Compatible P/N DAC-SFP-25G-1M Topology SFP28 to SFP28 Max Data Rate 25.78125Gbps Cable Length 1m (3.28ft) Cable Type Twinax Wire Gauge 30AWG Jacket Meterial OFNR (PVC) Minimum Bend Radius 25mm Host FEC Support Modulation Format NRZ Power Consumption 0W Commercial Temperature Range 0 to 70°C (32 to 158°F)