10m (32.81ft) Dell Networking ACC-QSFP-40G-10M Compatible QSFP to QSFP ACC 40GBASE-CR4 40Gbps Active Direct Attach Twinax Copper Cable Dell Networking ACC-QSFP-40G-10M compatible DAC is an active 40Gbps QSFP to QSFP direct attach cable for use in 40GBASE Ethernet network. QSFP active DAC provides 41.25Gb/s throughput for 10m interconnection with high speed twin-axial copper cable. This DAC is fully compliant with QSFP Multi-Source Agreement (MSA), IEEE 802.3ba 40GBASE-CR4 and XLPPI standard. Its twin-axial copper cable’s wire gauge is 26AWG and pre-terminated with MSA compliant 38-pin edge type connectors. The DAC cable implements 4 independent 10.3125Gbps NRZ transmit and receive signal channels in each differential pair for an aggregate 41.25Gbps data rate. Standard length options cover from 1 meter to 10 meters. MSA memory map is accessible via 2-wire (TWI/I2C) interface. Our active DACs are factory pre-programmed for compatibility, perform alternatively to genuine Dell Networking ACC-QSFP-40G-10M direct attach cables. Feature Equivalent to Dell Networking ACC-QSFP-40G-10M in function Hot pluggable QSFP to QSFP DAC active direct attach cable Aggregate data rate up to 41.25Gbps Pre-terminated 26AWG twin-axial copper cable 4x 10.3125Gbps NRZ XLPPI electrical interface Minimum bending radius 40mm MSA memory accessible via 2-wire interface Single 3.3V power supply voltage Power consumption Ambient temperature range 0 to 70°C for commercial application Compliant with SFF-8436, SFF-8635, SFF-8661, SFF-8679, SFF-8636 Compliant with IEEE 802.3ba 40GBASE-CR4 Compliant with RoHS, REACH, CE, FCC standards Application 40G Ethernet Data Center Specification Dell Networking Compatible P/N ACC-QSFP-40G-10M Topology QSFP to QSFP Max Data Rate 41.25Gbps Cable Length 10m (32.81ft) Cable Type Twinax Wire Gauge 26AWG Jacket Meterial OFNR (PVC) Minimum Bend Radius 40mm Signal Conditioner Redriver for TX and RX Modulation Format NRZ Power Consumption 1.5W Commercial Temperature Range 0 to 70°C (32 to 158°F)