  • YHM VICTRA-12 MODULAR SHOTGUN SUPPRESSOR
Description YHM VICTRA-12 MODULAR SHOTGUN SUPPRESSOR Built from the ground up with hunters, sports shooters, and home defense in mind. The VICTRA™-12 delivers dramatic sound suppression with minimal weight. The VICTRA™-12 is a modular 12-gauge shotgun suppressor, easily user-configurable from its full 12” lengths to shorter 10”, 8”, and 6” versions to suit the user’s needs. Ships with an Improved Cylinder Choke Tube. The Victra-12 features a modular design, meaning the user can remove sections to best meet their needs for sound suppression, firearm balance, weight and length. In the full 12” configuration, the Victra-12 reduces most commercial shotgun loads to 135 dB at the shooter’s ear. Most users will also note a decrease in felt recoil, which allows the shooter to concentrate on the target. The VICTRA-12 attaches to the host firearm via the factory choke threads using our VICTRA Mounts. The mounts do not choke the shot. This happens at the muzzle of the suppressor. A variety of chokes are available. Each Victra-12 includes two 12″ assembly rods, an Improved Cylinder choke, and a multi-use wrench. Disassembly and assembly requires the use of a 5/32” Allen wrench (not included). Additional rod kits are available to shorten the configuration of the Victra-12 down to 10”, 8” and 6” configurations. VICTRA-12 12” Configuration (OAL 12.4”) – Weight 25 oz. – Ear average 135 dB VICTRA-12 6” Configuration (OAL 6.4”) – Weight 13.5 oz. – Ear average 141 dB BARREL/SHELL RESTRICTIONS: 7 ½” barrel – 2 ¾” shell max. 10” barrel – 3” shell max. 16” barrel – 3 ½” shell AMMUNITION: The Victra™-12 is designed for use with wadded or slug 12-gauge ammunition. We recommend using shotshells with a cup style wad. Only factory-loaded ammunition should be used when shooting with a suppressor. It is the user’s responsibility to make sure their ammunition choice matches their firearm. High-density shot such as Hevi-Shot, Federal TSS, or similar tungsten or bismuth loads, as well as slugs, are not to be used with a full choke. Flitecontrol®, Versatite™ or similar wads should not be used with the Victra-12 Suppressor as they may cause damage to the suppressor. SPECIFICATIONS: Caliber: 12 ga. – Max: 3.5” shells Weight: 24 oz. Length: 12.4” – 6.4” Modular Width: 1.95” Height: 2.7” Construction: 7075 Aluminum and 17-4 PH S.S. Finish: Hard Anodize and Melonite Mount: YHM mount utilizes existing host firearm choke threads Decibel Rating: 135dB Full-Auto Rated Made in the U.S.A. Click HERE to see the VICTRA-12 Owner’s Manual Manufacturer Part #: YHM-1200 UPC: 841812102816