1m (3.28ft) Edgecore Networks ET7402-25DAC-1M Compatible QSFP28 to 4 SFP28 DAC 25GBASE-CR 4x 25Gbps Passive Direct Attach Twinax Breakout Copper Cable Edgecore Networks ET7402-25DAC-1M compatible DAC is a passive 4x 25Gbps QSFP28 to 4 SFP28 direct attach breakout cable for use in 25GBASE Ethernet network. QSFP28 breakout DAC provides 4x 25.78Gb/s throughput for 1m interconnection with high speed twin-axial copper cable. This DAC is fully compliant with QSFP28/SFP28 Multi-Source Agreement (MSA), IEEE 802.3by 25GBASE-CR and 25GAUI standard. Its twin-axial copper cable’s wire gauge is 30AWG and pre-terminated with MSA compliant 38/20-pin edge type connectors. The breakout DAC cable splits 4 branches of 25Gbps NRZ signals from QSFP28 into SFP28. Standard length options cover from 0.5 meters to 5 meters. MSA memory map is accessible via 2-wire (TWI/I2C) interface. Our breakout DACs are factory pre-programmed for compatibility, perform alternatively to genuine Edgecore Networks ET7402-25DAC-1M direct attach cables. Feature Equivalent to Edgecore Networks ET7402-25DAC-1M in function Hot pluggable QSFP28 to 4 SFP28 DAC breakout direct attach cable Split 100Gbps into 4 branches of 25Gbps Pre-terminated 30AWG twin-axial copper cable 25.78125Gbps NRZ 25GAUI electrical interface Minimum bending radius 25mm MSA memory accessible via 2-wire interface Single 3.3V power supply voltage Extremely low power consumption near 0W Ambient temperature range 0 to 70°C for commercial application Compliant with SFF-8665, SFF-8661, SFF-8679, SFF-8636, SFF-8402, SFF-8432, SFF-8419, SFF-8472 Compliant with IEEE 802.3by 25GBASE-CR Compliant with RoHS, REACH, CE, FCC standards Application 25G Ethernet Data Center Specification Edgecore Networks Compatible P/N ET7402-25DAC-1M Topology QSFP28 to 4 SFP28 Max Data Rate 4x 25.78125Gbps Cable Length 1m (3.28ft) Cable Type Twinax Wire Gauge 30AWG Jacket Meterial OFNR (PVC) Minimum Bend Radius 25mm Host FEC Support Modulation Format NRZ Power Consumption 0W Commercial Temperature Range 0 to 70°C (32 to 158°F)